|
 |
|
Boskie pączki Autor:nutella Data: 2004-12-05 18:18:03 |
|
Porcje: ? Koszt: ? zł Trudność: średni Czas: 180 min. Kalorie: ?
|
|
 |
|
Składniki: - 500 g mąki
- 8 żółtek
- po 3/4 szkl. stopionego masła i cukru
- cukier waniliowy
- 80 g drożdży
- smażona skórka pomarańczowa, pokrojona w kostkę
- 1,5 szklanki ciepłego mleka
- szczypta soli
- śliwkowe powidła lub różana konfitura
- cukier puder do posypania lub polukrowani a
- zapach rumowy (jeśli ktoś lubi)
- ok. 750 g smalcu do smażenia
Jak przyrządzić? 1. Do kubeczka włożyć drozdże, 1 łyżkę mąki, łyżeczkę cukru, dodać 1/2 szklanki mleka i dobrze rozetrzeć. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce.
2. Mąkę przesiać, żółtka odzielić od jajek. Do żółtek dodać cukier i połowę cukru waniliowego. Ucierać na prawie białą, puszystą i kremową masę (najlepiej w misce na garnku z gorącą wodą).
3. Podrośnięte drożdże dodać do mąki, dodać też utarte żółtka. Ciasto wyrabiać rękami, dodając tyle ciepłego mleka by ciasto było miękkie, pulchne i sprężyste a nie rzadkie.
4. Gdy ciasto zacznie odchodzić od miski wlewać stopniowo rozpuszczone, ciepłe (nie gorące) masło i wyrabiać do czasu gdy ciasto będzie łatwo odchodzić od rąk i od miski. Dodać drobno pokrojoną skórkę. Ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
5. Gdy podwoi swoją objetość z porcji wielkości kurzego jajka robić placuszki, nakładać po porcji powideł i zlepiać, formująć pączki. Układać je na posypanej mąką deseczce, przykryć ściereczką do wyrośnięcia (ok. 15 minut).
6. W garnku rozgrzać tłuszcz. Do mocno nagrzanego smalcu wkładać pączki i smażyć na złoty kolor z obu stron (aby miały białą obrączkę jak te z cukierni trzeba po przewróceniu na drugą stronę przykryć garnek).
7. Wyjmować i układać na talerzu wyłożonym papierowymi serwetkami. Ostudzone posypać cukrem pudrem lub lukrem z odrobiną zapachu rumowego.
|
Uwagi: Wiem, że przepis może zniechęcać swą długością. To fakt, że pączki robi się długo, gdyż trzeba długo wyrabiać ciasto i czekać aż uroście. Mimo to przepis jest łatwy i co najważniejsze- pączki są REWELACYJNE i to nie tylko moim zdaniem. Warto trochę popracować bo rezultat jest wspaniały!! |
|
|
|
Wasze komentarze...
|
|
Od: boss, 2005-01-26 20:24:45
|
| robiłam, bo niedługo tłusty czwartek a ja zaczynam świętować wcześniej i są SUPER DOBRE, polecam bardzo, bardzo |
|
Od: bullterrierka, 2005-10-30 20:22:17
|
| a ile tych pączków wyjdzie tak mniej więcej z tych składników?..
|
|
Od: kroliczek, 2006-06-25 00:40:49
|
| Czy to koniecznie musi byc smalec? Czy zamiast tego moge uzyc oleju? |
|
Od: kaśka, 2007-02-15 11:33:18
|
| Wlasnie pieke te rewelacyjne paczki zobaczymy co z tego wyjdzie:))) |
|
Od: kot, 2009-12-10 16:51:46
|
| moim zdaniem lepiej użyć oleju - pączki wydają się być wtedy..hmm..lżejsze? Na pewno mają lepszą konsystencję - ciasto jest miększe, a i sam zapach pączka lepszy =) |
|
|