Wykup reklamę w Kafeterii Więcej »

Magazyn dla kobiet Kafeteria jest częścią Portalu o2.pl Więcej »

Przy kawie

11.08.2008 | Felieton

Damą być

Chyba większość małych dziewczynek lubi bawić się w damy. Zabawa polega na zakładaniu maminych butów na obcasie, owijaniu chudej szyi koralami, szalikami lub w wersji sprzed lat – futrem z lisa oraz smarowaniu ust purpurową szminką bez zachowania odpowiednich konturów. Drepcze się potem w tych za dużych butach z gracją czołgu, robi tak zwany „dziób” przed lustrem i trzepocze rzęsami sklejonymi tuszem. Damy w wersji zabawowej są groteskowo eleganckie i manierycznie dystyngowane. Żeby nikt nie miał wątpliwości, że damami są. Przynajmniej dopóki nie wejdzie rodzicielka i nie przerwie zabawy.

W prawdziwym życiu bardzo trudno o pewność podczas identyfikacji damy udawanej i prawdziwej. Zdarza się bowiem, że doskonale ubrana, pięknie uczesana, dystyngowana pani posyłająca dzieciom w parku dostojne uśmiechy, w domu przemienia się Dulską, zdolną złośliwościami nakarmić całą rodzinę. Dama to, czy może jej podróbka? A co powiecie o perfekcyjnie wyglądającej właścicielce modnego butiku obrzucającej pogardliwym spojrzeniem wchodzącą do sklepu, skromnie ubraną klientkę? A starsza pani w kapeluszu i rękawiczkach ostentacyjnie zwisająca nad siedzącym pasażerem w autobusie? Damy to, czy prawie damy? Jak wiecie prawie robi wielką różnicę.

Co to znaczy być damą dzisiaj? Kiedyś łatwiej było zdefiniować pojęcie. Wystarczyło pochodzić z wyższej sfery, mieć odpowiednie salonowe obycie, wszechstronną, aczkolwiek niezbyt pogłębioną, edukację, usztywnioną spontaniczność, no i oczywiście kapelusze, rękawiczki i dorożkę. No i jeszcze przystojnych, nienagannych w manierach i stroju dżentelmenów wokół siebie. Takie damy zostały uwiecznione na kartach dziewiętnastowiecznych powieści i w filmach kostiumowych. Nie miejmy jednak złudzeń, to anturaż nadawał ówczesnym kobietom miano dam.

Bycie damą w zależności od epoki i pokolenia znaczy coś innego. Obowiązkowym atrybutem damy w każdych czasach pozostaje jednak klasa. Prawdziwa dorosła dama nie przyciąga wzroku nadmiarem biżuterii, wieczorowym makijażem lecz dyskretną elegancją. Ale nie ubiór decyduje o klasie. Przynajmniej nie jedynie. Czymże więc ona jest? – zapyta wiele z nas. No i tu trzeba będzie rozpisać się nie tylko na temat dyskretnej kobiecości i wdzięku lecz również inteligencji, oczytania, godności, honoru, umiejętności znalezienia się w każdej sytuacji. Trzeba by też wspomnieć o dyskrecji, powściągliwości w wyrażaniu opinii, rozsądku, umiejętności trzymania swoich emocji na wodzy, wszechstronnych zainteresowaniach a przede wszystkim o takcie i kulturze osobistej. Kto zna prawdziwą damę ręka do góry?

Moja znajoma zwykła mawiać, że prawdziwa dama nie sika pod prysznicem. I chociaż definicja taka rozśmiesza dosadnością, to jest w niej sporo prawdy. W końcu damą się jest nawet wtedy, kiedy nikt nas nie ogląda.

Nasza kultura pokazuje nam, że dama to tylko jeden z uniformów zakładanych na potrzeby robienia dobrego wrażenia. Wmawia się nam, że w damę można się szybko przedzierzgnąć. Namnożyło się w naszej telewizji programów, w których z sierotki robi się kobietę z klasą. Oczywiście tylko na zewnątrz. W ciągu kilkudziesięciu minut widz z rozdziawioną gębą obserwuje wciskanie zwisającego ciała w gorset, przycinanie, malowanie, skracanie, wydłużanie, jednym słowem przerabianie. Po obróbce fryzjera, stomatologa, stylisty i dietetyka sierotka zmienia się nie do poznania. Ale czy to już dama, czy tylko damulka?

Telewizyjną szkołę dla przyszłych dam prowadzi Jolanta Kwaśniewska, ucząca miliony jeść przysłowiową już bezę. Na Zachodzie popularne stają się szkoły stylu, gdzie za grube pieniądze można studiować sztukę ubierania się i makijażu, chodzić na lekcję poruszania się i konwersacji. Dyplomowana dama to dopiero coś! Może wkrótce uprawiać się będzie nowy zawód – dama, czyli kobieta której zajęciem jest bycie ładną. Z naciskiem na „ładna”, bo „bycie” pod pozowanymi uśmiechami i modnymi kreacjami może się gdzieś zawieruszyć.

Treserzy dam zapominają o przymiotach umysłu. Z pewnością dlatego, że umysł nie tak łatwo daje się wcisnąć w schematy. Samoakceptacji, niezależności, świadomości swoich wad i zalet oraz zadowolenia ze swojej kobiecości nie nauczą kilkugodzinne, najdroższe nawet warsztaty. To wysysa się z mlekiem matki, okrasza własną wrażliwością, polewając słodko-gorzkim sosem doświadczeń.

Niektórym niestety pozostanie na zawsze tylko zabawa w damy. Podczas zabawy można się pięknie ubrać, umalować i zatańczyć w rytm piosenki wykonywanej przez Marylę Rodowicz, nucąc sobie:

Nie mam głowy do posady,
do parady, do ogłady,
to zbyt opłakany stan!
Chcę swój szyk jak dama mieć,
jak dama mieć, jak dama mieć
i jak moja ciocia Jadzia
z wrażliwości mdleć!
Katarzyna Gapska
Wersja do druku

Wasze komentarze

Autor: panna nikt  11.08.2008 zgłoś

List córek z wakacji do mamy :"Bawimy się jak damy... a jak nie damy to się nie bawimy" - chyba idealne określenie dam XXI wieku :)

Autor: Emilia  11.08.2008 zgłoś

Swietny arykul poruszajacy aktualny problem;) Prawdziwa dame da sie poznac po klasie wlasnie, dystynkcji, obyciu, odpowiedniej postawie, obyciu i oczytaniu, po rozmowie... Ubior jest tak naprawde malo wazny- latwo da sie nim manipulowac. Niewazne czy chodzi sie do jakiejs szkoly dla dam czy nie, bo dama trzeba sie urodzic.

Autor: sommaren  11.08.2008 zgłoś

Najwazniejsze by akceptowac siebie sama , okielznac troche wady i cieszyc sie z zalet.Nie byc kims innym niz sie jest. Damy juz wyginely i bardzo dobrze , zostaly kobiety tez pelne wdzieku a spontanicznosc ktorej tak bardzo baly sie damy jest wspaniala i naturalna. Nie rozumiem po co sie uczyc byc innym niz sie jest. Lubie siebie i moi znajomi lubia mnie , jezeli ktos nie akceptuje mnie no coz nikogo nie kocha caly swiat.Czy bycie dama znaczy bycie kobieta? Ja jestem kobieta choc nie dama i nie rozpaczam z tego powodu. Jestem soba i swietnie. Pozdrawiam kobiety i damy choc nie widze roznicy.

Autor: maga  11.08.2008 zgłoś

Prawdziwa dama nie sypia z kazdym facetem, nie ma tlenionych włosów rózowych szpilek mini i nie zuje ostentacyjnie gumy. Prawdziwa kobieta z klasą... taka można zobaczyc chyba tylko w starym albumie babci

Autor:  12.08.2008 zgłoś

Takt, umiarkowanie, dyplomacja - jesli kobieta posiada te trzy cechy z pewnoscia jest dama. Znam jednak sporo kobiet ktore mimo iz uwazaja sie za damy z pewnoscia nimi nie sa. Co je cechuje? Przede wszystkim snobizm, pycha, duma.

Autor: t  12.08.2008 zgłoś

dama w dzisiejszym czasie tak naprawde nie istnieje. to tylko slowo nie pasujace do wspolczesnej rzeczywistosci.

Autor: soniablack  12.08.2008 zgłoś

ale bycie damą nie ogranicza się do bycia ładnym!!!!!!!tak jak to bylo napisane w jednym zdaniu. to ktos kto ma szyk kulturę osobista zna sie na wszytskim i na ludzkich charakterach. Ciezka sprawa

Autor: stara  12.08.2008 zgłoś

kiedyś usłyszałam taką definicję dżentelmena - to ktoś, w czyim towarzystwie każdy czuje się na swoim miejscu tak rozumiem również bycie damą - z niektórymi trzeba zjeść bezę, z niektórymi pogadać pod budką z piwem, ale dla tego od bezy postawa damy pod budką z piwem jest w pełni do przyjęcia

Autor: marta  12.08.2008 zgłoś

dama ? to taka ktora ma drogie ubrania,jak najbardziej widoczny makijaz, oraz wlosy potraktowane trwałą badz innym wynalazkiem ? sadze,ze malo wsrod kobiet dam, teraz coraz wiecej wulgaryzmow..niby taka "panienka" schludnie ubrana, zgrabna ale idzie ulicą i co drugie slowo to " o kur....ja pier...." - to ma byc dama ?!

Autor:  12.08.2008 zgłoś

Czy "bycie" damą to nie kolejny zestaw ograniczeń, jaki kobiety próbują sobie zafundować? Mamy niewolnice mody, może znów czas na niewolnice etykiety? Dla mnie w każdym razie w tym obrazku nie ma nic pociągającego, damy odeszły do lamusa wraz z dawnym światem.

Autor: amellia  12.08.2008 zgłoś

dama to dziewczyna która swoim codziennym życiem przypomina ,,kopciuszka "ciężko pracującego i wykonującego każdą pracę, a na uroczystościach życia codziennego nie ma sobie równej zarówno w urodzie jak i w obyciu. A przecież każda kobieta wygląda pięknie jeśli poświęci na ten cel przysłowiowe 5 minut.

Autor: Amfibia  12.08.2008 zgłoś

Nie mylmy pojęć, bardzo proszę :) Bycie damą wcale nie oznacza ograniczania siebie. Bycie damą to zestaw pewnych cech osobowości, również tych nabytych. Więcej wiary w ludzi życzę, w obecnych świecie można znaleźć prawdziwe damy, oczywiście te aktualne, na miare naszych czasów :)

Autor: dama  12.08.2008 zgłoś

ja sypiam z mazczyznami jezeli mam na to ochote robie to z pasja i z klasa jestem dama czy nie?

Autor: dama  12.08.2008 zgłoś

mezczyznami

Autor: Et.  12.08.2008 zgłoś

Dama nie myśli o tym aby być damą. Ona nią jest.

Autor: kwiatek__  12.08.2008 zgłoś

Uważam,że bycie damą w dzisiejszym świecie to nie lada sztuka.Bo bycie damą to nie jest noszenie pięknycj ubrań,biżutetii i codzienna nienaganna fryzura. Dla mnie to coś innego-to wnętrze,zachowanie klasy w każdej syttuacji,wdzięk i inteligenacja. Ale jak tu być damą jak na każdym kroku zwykłe Polki muszą walczyć o swój,swoich dzieci byt, o ich dobro, lepszą przyszłość.No ale jak tu zachować spokój i klasę w walce z bezmyślną biurokracją, coraz to nowszymi ,głupszymi przepisami,w trudnych sytuacjach życiowych kiedy jesteśmy zdane tylko na siebie. Teraz może bycie damą to uczciwe życie, a może nie...?

Autor: pinokkio  12.08.2008 zgłoś

nie uwierzycie ale mam kolezanke ktora jest dama dramatyczna. zyje uluda, wykreowala wizerunek staromodnej damy! bywanie na salonach, uroczystosciach, kobiecy elegancki szyk i styl (kapelusze, perly, futra, jedwab, obcasy, makijaz). czyta Tolstoja, Puszkina, jezdzi na opery, balety i inne wystawy, teatry. ale trudno stwierdzic czy ona kontroluje swoje emocje a nawet panuje nad swoim zyciem! mieszka sama, przecietna pensja, ma kredyty juz w kazdym banku, jezdzi drogim samochodem, popija wino nader czesto ale wytwornie, no i czeka na krola ktory ja wybawi z tych 'podlych' okolicznosci. co wy sadzicie o takiej wspolczesnej damie? mnie juz troche denerwuja jej problemy, jest oderwana od rzeczywistosci! ale, kto wie, moze znajdzie amatora baletow z grubym portfelem hehehe

Autor: katka  13.08.2008 zgłoś

Bardzo aktualne :] Podobnie jak niektóre z was uwazam ze dama trzeba sie urodzic!!!!!!!! Prawdziwa dama nie ma wad!!!!!!;) chcialabym ja byc hehehe

Autor: xyz  13.08.2008 zgłoś

do pinokkio: jak to mawiają "boso ale w ostrogach" :P czy jakos tak ;d

Autor: Ooo  13.08.2008 zgłoś

dama byc.to jest tak jak tej reklamie redsa. Dama podkresla na kazdym kroku ze jest kobieta, czyli moim zdaniem nie przeklina, nie pali, nie garbi sie, jest zadbana, nie jest wulgarna, zna etykiete - wie co i gdzie wypada,a co nie etc.Czy musi byc inteligentna? moim zdaniem nie,bo nie inteligencja swiadczy o tym czy ktos jest dama ale sposob zachowania, bo ile ilnteligentych kobiet przeklina? a przeciez tak sie dama nie zachowuje... czy w takim wypadku mozliwe jest bycie dama w XXIw? mysle ze jest to trudne,aczkolwiek nie nie mozliwe....

Autor:  13.08.2008 zgłoś

wszystkie tylko na kasiorę lecą piekny samochód i dom a najlepiej dwa

Autor: Dobry chłopak :)))  13.08.2008 zgłoś

hehehe Damy które niczego nie potrafią oprucz kręcenia dupskiem i ciapania sie przed lusterkiem haahaahaahaa Ciekawe komu potrzebna taka baba :???? :D Aaaaaa weki która potrafi robić!? Zima idzie w końcu!!! :) Wie któraś Dama co to są Weki? Żal mi tych wszystkich Dam! Macie skrzywioną psyche i tyle w Temacie!

Autor: paula  13.08.2008 zgłoś

no akurat wiem, co to sa weki. I nie kręcę dupskiem... Potrafię i pobawić sie przy ognisku, i wykopać ziemniaki, i pójść na imprezę zrobiona na aniołka ;) A dobry chłopak może się wypchać!

Autor: damy???  13.08.2008 zgłoś

w dzisiejszych czasach damy? chyba żartujecie od kiedy to damy przeklinają, chodzą pijane i wymiotują na ulicach? dzisiaj nie ma kobiet z klasą są tylko rozwydrzone, rozpastwione egoistki chamstwo a nie damy

Autor: aaaaannn  13.08.2008 zgłoś

O czym wy mówicie? dama to nie jest jakaś nastolatka z liceum a tym bardziej z gimnazjum. Bo przecież tylko takie pseudo-dziewuszki tak postepują jak tu wyżej piszecie. Dama to kobieta,która jest dojrzała!

Autor:  13.08.2008 zgłoś

Zgadzam się z Toba Paula dobry chłopak może się wypchać! Pewnie nawet wodę na herbatę przypala.Chciałby sobie zrobić z dziewczyny/żony taką posłuszną kurę domową albo matkę polkę.

Autor: JA  13.08.2008 zgłoś

Dobry chłopak :))) (2008-08-13 07:49:49) ----- hehehe Damy które niczego nie potrafią oprucz kręcenia dupskiem i ciapania sie przed lusterkiem haahaahaahaa Ciekawe komu potrzebna taka baba :???? :D Aaaaaa weki która potrafi robić!? Zima idzie w końcu!!! :) Wie któraś Dama co to są Weki? Żal mi tych wszystkich Dam! Macie skrzywioną psyche i tyle w Temacie! Oprócz, jeśli już. Wecki. Jeśli już. A kobiety eleganckie, zadbane, obyte w towarzystwie i prowadzące dom były, sa i będa. Tylko prostak ich nie zobaczy, nie ten krąg znajomych, nie to środowisko. A! I one nie czytają o2 i zamieszczone tu wypociny. Mają inną lekturę.

Autor:  13.08.2008 zgłoś

Słynna DAMA Pani Beata T i przekląć potrafi, inteligentna jest , wzór dla bufonów. Kto to wogóle wymyślił i wypisuje bzdury w komentach?? Dziecko alkoholika z kompleksami.

Autor: Noelle  13.08.2008 zgłoś

Znam jedną damę. Ma ponad 90 lat i zawsze dobre słowo dla każdego. Znam ją od małego i zawsze podobały mi się jej kapelusze, broszki i poczucie humoru. Jest żywcem przeniesiona z międzywojennej Polski ale do wnuków i prawnuków pisze SMS-y.

Autor: karolina26  13.08.2008 zgłoś

Do ...... 'Dziecko alkoholika z kompleksami' w zyciu nie czytałam nic równie poniżającego i upokarzającego m.in. mnie. Kimkolwiek jestes - jestes okropny. Gorszy niz my wszystkie dziecki alkoholików z kompleksami.

Autor: kira  13.08.2008 zgłoś

do dobry chlopak a wiem co to weki! i wlasnie ogorki wczoraj zawekowalam :) a za dame sie nie uwazam :) przed lusterkiem spedzam niewiele czasu. bo nie za wyglad ludzie mnie lubia lub nie tylko za charakter :)

Autor: podgorny  13.08.2008 zgłoś

Patologia jak była patologią tak nią zostanie i niech nie oczekuje dla siebie przywilejów płynących z niesionej przez życie ułomności. Nie gloryfikujmy tych, którzy krzywdzą innych bo mają na to wytłumaczenie. Nie szukaj damy bo jej nie znajdziesz, brakuje wzorca jak wskazują na to teksty wpisów. Zeby szukać, trzeba mieć punkt odniesienia. Nie ma go tu ani jeden z "dyskutantów". Damy, to klasa społeczna, maniery nałożone na charakter. Ma szukać ich margines społeczny?? Że jest się z marginesu też nie ma się co wstydzić, tylko chcieć to zmienić. Litowanie się nad sobą i gloryfikowanie własnej niobyczajnosci zakrawa na chichot historii. Umaluj się, wciągnij ciuchy markowe ale pozory to będą jak długo nie bluzgniesz. Gra pozorów, pozory gry i równia pochyła. Wyglad może przyciągnąć ale podłość okryta szmatkami wyjdzie i odepchnie. Karolina. Dobry charakter i wspaniała osobowość jako dziedzictwo. podgorny

Autor: Karolina  13.08.2008 zgłoś

Prawdziwa dama-może ubierać się nawet w sklepie za 5 złotych,zamast podrózować-czytać o podróżach w Internecie-a tam,gdzie się pojawia zwraca na siebie uwagę-ale nie wulgarnością,chamstwem i tupetem,tylko miłym głosem,ciepłem i serdecznym uśmiechem,no i wiedzą...kobiety wtedy zazdrośnie mierzą damę wzrokiem, a prawdziwi mężczyżni ukradkiem spoglądają i o damie marzą...

Autor: Tomasz  13.08.2008 zgłoś

Do Karolina Pamiętaj dziewczyno że nikt w życiu nie upokorzy Cię bardziej, niż Ty sama siebie możesz upokorzyć. Przeszłości i doświadczeń nie wytrzemy z pamięci gumką myszką ale ludzie zawsze będą nas odbierać poprzez nasze własne zachowania. Damą może zostać i dziecko alkoholika. Bo dama to synonim taktu, kultury, elegancji i pewności siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś w wieku 26 lat mogła być taką damą. Jeśli zechcesz.

Autor: Chantal  13.08.2008 zgłoś

A ja staram się być damą... myślę, ze nigdy nie jest na to za późno. Zawsze można sie zmienić- nie chodzi tylko o wygląd, chodzi o zachowanie. Znam kobietę, która porusza, mówi, uśmiecha się tak dystyngowanie i z taką godnością, że, doprawdy, każdy się "pilnuje" w jej towarzystwie, czując się przy tym wyluzowanym. Ubiera się z klasą, choć zakłada również dżinsy ;-DDD. Nie jest też jakas szczególnie urodziwa, ale przez jej takt i sposób zachowania wielu ludzi jest nią zauroczonych. Damy sie zdarzają w tych czasach :-)))

Autor: AKUKU  13.08.2008 zgłoś

ja potrafie robic weki!!! ktos tam sie pytal,,,ogorki wlasnie robie...sprzatam gotuje pracuje trzymam budzet domowy w garsci, nie przeklinam przy dzieciach i w miejscach publicznych ubieram sie stosownie do sytuacji i czeszę klade sztucce na stole tak jak trzeba siadajac trzymam kolana caly czas blisko siebie i stopy tez..............tylko co z tego???????????????????????? wcale nie uwazam sie za dame.....takie zjawisko juz chyba dawno przeminelo.....i wydaje mi sie ze dobrze,,,,,,

Autor: mikaa  13.08.2008 zgłoś

o kurcze, a ja sikam pod prysznicem :/

Autor: lala  13.08.2008 zgłoś

a ja nie,ohyda,po co wobec tego pod ten prysznic idziesz??? co do wekow to ja tez robie co roku ok setki na slodko i na slono, wiec dobry chlopaku niedokazuj bo nie jest z ciebie znowu taki cud.

Autor:  13.08.2008 zgłoś

lala zdolna kobitka z Ciebie, to jest wielkość a nie jakieś gupoty, weki robić!

Autor: ewka  13.08.2008 zgłoś

Ja też nie sikam pod prysznicem :) Jeśli to ma być kryterium, to bardzo ułatwia sprawę...

Autor: Gabi  13.08.2008 zgłoś

Ja pod prysznicem robię dwie rzeczy-myję się i uprawiam sex.... A co do tematu.Myślę że w naszym dzisiejszym świecie nie ma już dam.A może nawet i dawniej nigdy nie było.

Autor: Nana  14.08.2008 zgłoś

Damy są !!!!!!!! Tylko one same o tym nie wiedzą i nie czują się nimi.W tym sztuka. Za to jest mnóstwo kobiet, które uważają , że ich status społeczny czyni z nich damy. Szkoda.

Autor: ddsff  14.08.2008 zgłoś

"Damy juz wyginely i bardzo dobrze , zostaly kobiety tez pelne wdzieku" - buhahha nie rozsmieszaj mnie, obecnie kobiety pelne wdzieku mozna policzyc na palcach jednej reki. Reszta to wulgarne, pozbawione gracji kloce o poziomie bycia orangutana - i to przy ludziach, a podejrzewam ze 99% jakby sie podejrzalo przez ukryta kamere jak sa same to by sie czlowiek zniesmaczyl na cale zycie do tego gatunku... Ujme to tak - kiedys dama byla dama, teraz dama to tylko gra pozorow, otoczka i blihtr tworzony w celu przyciagniecia interesujacego samca lub samicy. I o ile w ta gre gra kazdy czlowiek, to jakos z uplywem lat zauwazam, ze kobiety graja w to o wiele bardziej niz mezczyzni, to raz, a dwa ze w przypadku kobiet istnieje wiekszy dysonans pomiedzy tym co pokazuja publicznie a jakie sa sam na sam ze soba. Wulgarnosc, chamstwo, agresja, brak kultury - to coraz czesciej opis kobiety a nie mezczyzny

Autor:  14.08.2008 zgłoś

ddsff Smutne, ale będac często wśród kobiet muszę przyznać Ci rację. Kobiety stały się (a moze były?), bardziej agresywne, bezwzględne i okrótne. I tak długo potrafią się maskować. Wole towarzystwo męzczyzn, są przewidywalni i nawet kiedy krzyczą i wściekają się, to na tym się kończy. A kobiety? Są mściwe, to największy ból.

Autor: Anuszka  14.08.2008 zgłoś

Panowie, panowie prosze o troche powsciagliwosci... nie mierzmy wszystkich jedna miara! Wiemy, ze dzisiejsze Panie stały sie przebiegłe i wykorzystuja Was... boli, prawda? Ale nie możecie mówic ze normalnych pozadnych kobiet już nie ma:) I niech mi któryś powie ze potraficie bez Nas żyć! :D Pozdrawiam

Autor: ewka  14.08.2008 zgłoś

ddsff Smutne, ale będac często wśród kobiet muszę przyznać Ci rację. Kobiety stały się (a moze były?), bardziej agresywne, bezwzględne i okrótne. I tak długo potrafią się maskować. Wole towarzystwo męzczyzn, są przewidywalni i nawet kiedy krzyczą i wściekają się, to na tym się kończy. A kobiety? Są mściwe, to największy ból. Faceci też nie raz są mściwi, więc nie wiem, skąd ten pomysł że to właściwość kobiet... Co do tego że kobiety stały się agresywne - I BARDZO DOBRZE. Ja wiem że wielu panów woli potulne kobitki, z którymi można wszystko wyprawiać, a one bedą siedziały cicho i "niosły swój krzyż", ale na szczęście dzisiejsze kobiety są bardziej AGRESYWNE, co w praktyce oznacza: ASERTYWNE i potrafiące bronić swoich interesów. Jeśli dla Ciebie damą jest potulna kobitka, to cieszę się, że nie jestem damą w Twoim rozumieniu :)

Autor: bleblebleble  14.08.2008 zgłoś

A ja Wam powiem: nie chcę być damą... Nie chcę wszystkiego planować, czasem spontan i odrobina szaleństwa uszczęśliwiają... Damom nie wypada głośno się śmiać, a jedynie uśmiechnąć się, tudzież cichutko zachichotać. Dama nie może jeść w McDonald's, wskazane jest jedzenie w luksusowych lokalach. Nie może oglądać Jasia Fasoli i sitcomów, za to wolno jej oglądać filmy z wyższych półek. To tylko parę przykładów, jest ich więcej, ale chyba każdy zdaje sobie sprawę... Damy były sztuczne. Zawsze. I myślę, że gdyby te XIX-wieczne kobiety mogły, chciałyby wprowadzić w swoje życie trochę spontaniczności...

Autor: go  14.08.2008 zgłoś

Damy są i zgadzam się z osobą, która napisała, że nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że tak są postrzegane /jako damy/...Tak, dama nie ma ram i bzdury wypisują osoby które szufladkują pojęcie w ciasnym stereotypie i wyobrażeniu...pozdrawiam.

Autor:  14.08.2008 zgłoś

a ja jesten damą i już!

Autor: peneloppe  14.08.2008 zgłoś

Co za bzdury tutaj czytam! Przecież dzisiaj damą określa się byle jaką panienkę wystrychniętą przez wizażystkę jak i kobietę z klasą. Dama to określenie pozytywne lub negatywne, w zależności od sytuacji. Powtarzam to tylko określenie, często bardzo złośliwe bo ludzie nie lubią wyróżniających się, zżera ich zazdrość więc czemu nie nazwać takiej czy innej damusią. Nie oszukujmy się, prawdziwych dam dzisiaj nie spotkamy. Trochę dystansu ludziska, trochę dystansu!!!

Autor:  14.08.2008 zgłoś

bardzo malo dam zostalo na swiecie...tak samo jak dzentelmenow... mialam wychowawczyni w liceum, ktora byla prawdziwa dama, zawsze mowila : dziewczynki pamietajcie zeby jak bedziecie mialy juz swoje rodziny i bedzie trzeba wam spedzac godziny przy myciu naczyc, zakladdajcie zewsze rekawiczki, zeby nie zniszczyc sobie dloni....

Autor:  14.08.2008 zgłoś

a może ktoś napisze o dzentelmenach?? Facetach ambitnych, zaradnych, dbających o bliskich??? Przecież takich jest wielu a wszyscy mówią tylku o sk...bykach:(

Autor: peter777  14.08.2008 zgłoś

A ja mam znajomego który mówi do swojej kobiety TY MOJA DAMUSIU ona obrasta w piórka a on doprawia jej rogi. Jest tak uszczęśliwiona że on szanuje ja jak DAMĘ że powtarza mu często KOCHANIE TYLKO NIGDY SIĘ NIE ZMIENIAJ. To moja koleżanka tak mi jej żal.

Autor: peter777  14.08.2008 zgłoś

To jest dopiero gentelmen :)

Autor: friedaaaaaaaaaa  15.08.2008 zgłoś

dama to figura w szachach ^^ morticia addams - najprawdziwsza. na kolana pokemony z dyskotek

Autor:  15.08.2008 zgłoś

Wiesz co zapijaczony ćpunie?? TY komentujesz siebie i swoich bliskich. aDOOKOŁA JEST ŚWIAT I W NIM ZWYCZAJNIE UCZCIWI LUDZIE. ANDRZEJEK RADZI CI "TYLKO SIĘ NIE ZMIENIAJ" alae TRESER "ZMIEŃ SIĘ NA LEPSZE" , JA mówię, ze nawe gdyby morze wyschło , wojny przyszly, człowiek obok ciebie umierał....nie zmienisz się.....

Autor: klllllawy  15.08.2008 zgłoś

ocho - chyba jakiś nawiedzony na forum. Takie dyrdymały o zmianach na lepsze to ty sobie aplikuj. Świat nie jest taki cudowny jak myślisz. A damy ? może i są. Zapewne jest nią żoncia Andrzejka. ha,ha,ha

Autor: JA  15.08.2008 zgłoś

Mamy duży wkaład w to, jaki świat zbudujemy w swoim świecie. TY jesteś NORMALNY po swojemu JA nawiedzona wg własnych reguł. I nie nazekam. Łatwo nie jest, ale nie muszę ćpać i ćpunów ganiać, bohaterem nie będe, będe zwykłym człowiekiem ktory wnosi wiele ciekawego do życia innych a inni do mojego, pomaga wielu ....Ale nikogo nie naprawiam, niech sobie żyje jak wybrał. Nie wiem co to "dama" w dzisiejszym świecie. Mówią niektóre "będziemy damy jak damy". Świat nie jest cudowny??? Jest. Tylko ludzie jacyś tacy...pirdolnięci. Na własny rachunek ...i na czyjś też. Ale JA świata zbawiała nie będę. Mogę pomóc jednostkom, bo taki mam zawód, umiejętności i serce. Przyjdą, będą chcieli...tym pomogę. Nic na siłe. Mam własny swiat. a TERAZ DOBREGO....ja ruszam w drogę

Autor: luna-tyczka  15.08.2008 zgłoś

To się dopiero dama odezwała ... Daje pomoc serce bo taki ma zawód .... A wyżej- "tylko ludzie jacyś tacy pirdolnięci" Kto by chciał pomocy od takiego dwubiegunowca. Ktoś kto ma szacunek do ludzi tak ich nie nazwie .... Świat jest cudowny ale oby jak najmniej takich specjalistów nam pomagało w czymkolwiek i gdziekolwiek bo to na pewno na zdrowie nam nie pójdzie ....

Autor: ALCHEMIK  15.08.2008 zgłoś

"ja sypiam z mazczyznami jezeli mam na to ochote robie to z pasja i z klasa jestem dama czy nie?" Jesteś dziwką

Autor: Andi  15.08.2008 zgłoś

tak damy dzielą się na damy, nie damy, damy ale nie wam ;]

Autor:  15.08.2008 zgłoś

ANDI a nie tak: damy, nie damy i nie każdemu damy :)

Autor: wqara  15.08.2008 zgłoś

z wileką chęcią dała by dupy stu rozbójnikom nie jedna z dam.

Autor: majek  16.08.2008 zgłoś

Znałam prawdziwą damę - była nią moja nieżyjąca już ciocia.Osoba niewykształcona, urodzona przed wojną, ciężko pracująca od 15 roku życia, czasem na 2 etaty. Nigdy nie dorobiła się majątku, nigdy nie miała biżuterii, która dla niektórych jest synonimem damy. Ale dla każdego miała miły uśmiech , dobre słowo, nikogo nie traktowała "z góry", bo był np. dozorcą lub sprzątaczką. Tolerancja - to była jej dewiza. Nikogo nie krytykowała i nie próbowała "nawracać". Lgnęli do niej wszyscy, sąsiadki, znajome, rodzina - przyjemnie było posiedzieć w jej towarzystwie i porozmawiać. Często Ją wspominam bo brakuje mi kogoś tak dobrze wychowanego w moim otoczeniu, gdzie przeważają "damy"- niestety tylko z nazwy.

Autor: niuł  17.08.2008 zgłoś

ale pierdolicie. zgodze sie z tym: "Nie szukaj damy bo jej nie znajdziesz, brakuje wzorca jak wskazują na to teksty wpisów. Zeby szukać, trzeba mieć punkt odniesienia. Nie ma go tu ani jeden z "dyskutantów"." ale z reszta wypowiedzi tej osoby juz sie nie zgodze. ze niby tutaj wypowiada sie margines spoleczny? heh, jesli sie jeszcze czlowieku nie obudziles, to chcialabym cie uswiadomic, ze w czasach AKTUALNYCH zwrot 'margines spoleczny' odnosi sie do kryminalistow, przestepcow, wiezniow, bezdomnych, pijakow, itp.

Autor: weterynarz  17.08.2008 zgłoś

ROZNICE POMIEDZY PSEM A DAMA Psy nie placza. Psy sie ciesza, gdy odwiedza Cie stado kumpli. Pies sie nie wkurza, gdy przypadkiem uzyjesz jego szamponu. Pies mysli, ze ladnie spiewasz. Jesli pies idzie do lazienki, to spedza tam 5 minut i mozesz tam wejsc. Pies nie czyni Ci wyrzutów, gdy pózno wracasz - przeciwnie, tym bardziej siê cieszy, ze jestes. Pies Ci wybaczy gdy poglaszczesz innego psa. Pies siê nie obrazi, jesli przypadkowo powiesz mu: Burek [a on jest Azor!] Pies lubi jak traktuje siê go szorstko podczas zabawy. Pies siê nie obrazi, jak go klepniesz albo potarmosisz w obecnosci innych ludzi. Pies nie robi afery, gdy oddasz znajomemu jego szczeniaka. Pies rozumie, ze pierdniecie moze byc zabawne. Pies doceni, ze jestes owlosiony. Jesli pies jest piêkny, inne psy go za to nie nienawidza. Pies nie lubi chodzic na zakupy. Pies lubi, gdy rozrzucasz swe rzeczy na podlodze. Pies zachowuje siê tak samo przez caly miesiac. Pies nie analizuje laczacych Was uczuc. Rodzice psa odwiedzaja Ciê naprawdê rzadko. Psy kochaja dlugie podróze samochodem. Pies rozumie, ze lepiej dzialac instynktownie, niz pytac siê kazdego o zdanie (po czym i tak zrobic co siê chce). Pies rozumie, ze kazde mniejsze od niego stworzenie, to potencjalna ofiara. Psy nie odchudzaja siê na smierc i nie placza, ze maja za tluste lapy albo za puszysty ogon. Zaden pies nie kupil plyty Enrique Iglesiasa. Pies Ciê nie skrytykuje. Mozesz miec w domu cale stado psów. Pies rozumie, ze jak na niego wrzasniesz, to ma byc cicho. Pies nie oczekuje prezentów. Psa mozesz uwiazac na lañcuchu przed domem. Psa nie interesuja psy, które miales przed nim. Pies nie pozwala, by redaktorka pisma dla psów kierowala jego zyciem. Pies woli kawal wolowiny od homara. Nie musisz nigdy namawiaæ psa, by z Toba wyszedl. Pies nie lubi kwiatów, bizuterii, kosmetyków. Pies nie chce pozyczc Twoich ciuchów. Pies nie chce byc ciagle trzymano go za lapê i patrzyc mu w slepia. Pies lubi siê z Toba bawic, gdy wrócisz "podciêty". Pies nie moze mówic. Raczej nie ma szansy by Twój pies Ciê przezyl i odziedziczyl Twoje pieniadze. Pies nie zje czterech tabliczek czekolady pod rzad, "bo jest w depresji". Pies nie musi sie malowac, aby wyjsc na balkon albo do piwnicy, nie mowiac o wiekszej wyprawie. ------------------------------------------------------ PODOBIENSTWA POMIEDZY PSEM A KOBIETA Pies i kobieta wygladaja jednakowo glupio w kapeluszach. Ale oboje wygladaja niezle w futrach. I on i ona nie znaja siê na pilce noznej. Oboje jednakowo dobrze udaja, ze nas sluchaja. Oboje nie wierza, ze milczenie jest zlotem. Oboje stale domagaja siê naszej uwagi. Zadne z nich tak naprawdê nie rozumie, co do nich mówisz. Jak masz jedno albo drugie w domu, to na pewno nie bêdziesz spac sam.

Autor: ja ;)  17.08.2008 zgłoś

Wypełnienie jednej ankiety zajmuje kilka minut a zarobisz za nią 10 zł!! Niemożliwe?? Sprawdź i zaloguj się na stronce http://badanie-rynku.net.pl/index.php?new=48a4148a37429 Życzę powodzenia ;)

Autor: aaa  17.08.2008 zgłoś

Chcesz zarobić 10 zł w 20 min? wypełniając ankiety? Zaloguj sie na stronce: http://badanie-rynku.net.pl/index.php?new=48a589d981a64

Autor:  17.08.2008 zgłoś

"ze w czasach AKTUALNYCH ...", to znaczy JAKICH?? dLA KAPITALISTÓW JEST TO JASNE A MY ŻYJEMY W KAPITALIZMZIE.

Autor: i like trampki  18.08.2008 zgłoś

Przeciez 'dama' to chyba jakas obelga ? hehe ,:-) . Wystarczy byc czlowiekiem, wtedy nie trzeba definiowac jakis dziwnych terminow .... W drzewach lubie ich drzewnosc, w ptakach ich ptasznosc , w gorach ich gorskosc a w kobietach ich kobiecosc..........Jesli ktos kiedys juz powiedzial podobne slowa to przepraszam . Pozdro ;-).

Autor: LAMA  18.08.2008 zgłoś

Dama ? :) "Bułkę przez bibułkę, a penisa gołą ręką."

Autor: edyta  18.08.2008 zgłoś

do dobry chłopak. OPRÓCZ nie OPRUCZ WECKI nie WEKI do szkoły

Autor: Kajetan  18.08.2008 zgłoś

Nie ma już dam ! Wygineły ! Weźmy pierwszy z brzegu film, np. " Lejdis". Niby o damach, ale jednak czy któraś z czterech głównych bohaterek była damą?? Wątpie. Jedna spała ze wszystkim co nosiło spodnie i klęła jak dorożkach, ta nauczycielka jakaś taka zahukana i nierozgarnięta idiotka, pozostałe dwie też nic specjalnego, albo zakomleksione i wulgarne, albo takie nijakie i zgorzkniałe. Nie ma już dam.

Autor: pipi  18.08.2008 zgłoś

Nie ma dam, nie ma dżentelmenów, nie ma kultury między nimi (poza tymi którzy się fajnie maskują). Kupa chamstwa i debilizmu. Czyli tz. normalność.

Autor: niuł  18.08.2008 zgłoś

czasy aktualne, czyli dzisiejsze, terazniejsze, 21 wiek. "Marginalizacja - wykluczenie z udziału w życiu społecznym jednostek. Jednostka jest społecznie wykluczona (wg Center for Analysis of Social Exclusion), jeżeli: - jest ona pod względem geograficznym członkiem społeczeństwa, - nie może uczestniczyć w normalnych aktywnościach obywateli w tym społeczeństwie (z powodów będących poza jej kontrolą) - chce uczestniczyć w aktywności społeczności." i co do tego ma kapitalizm? "Kapitalizm – system gospodarczy opierający się na zasadach: - wolnego obrotu towarami i usługami - wolnej konkurencji pomiędzy podmiotami - wolnego obrotu kapitałem oraz środkami produkcji" Nie jestesmy wykluczeni z aktywnosci spolecznych, a wrecz przeciwnie, mamy mozliwosc wolnego obrotu kapitalem, wiec zdecydowanie NIE JESTESMY ZADNYM MARGINESEM SPOLECZNYM, jak komus sie przywidzialo.

Autor: wars  19.08.2008 zgłoś

art. o snobizmie i wyrzeczeniu sie wlasnego ja na poczatek snobizm, po drodze flustracja i izolacja, docelowo ozieblosc i samotnosc - ale glupota damy maja przeje ..ne

Autor: Tamara  19.08.2008 zgłoś

A ja jestem fajną damą która da każdemu co dużego ma !!!!!!!!!! Więc walta do mienia !!!!!!

Autor: MARGO  19.08.2008 zgłoś

Poszukuje pilnie pracownika do obsługi e-mail, aby sprostać dynamicznemu wzrostowi. Zarobisz miesięcznie 5.000 zł i więcej. Wyślij e-mail na: margo_w1@tlen.pl z podaniem w wierszu tematu: „Pracownik do obsługi e-mail".Oczekujemy poważnych zapytań od osób, które chcą zarobić poważne pieniądze!! Szybki zarobek bez wychodzenia z domu!

Autor: niko  28.08.2008 zgłoś

ciekawa prawda:) Zastanawia mnie jedynie, czy to dama pisała jest autorką tekstu!

Autor: gośćsafx  10.10.2008 zgłoś

jak na dame przystało pasowałoby zadbać o swój wygląd... ;p dlatego też polecam firmy, które prowadzą kursy makijazy np. www.siluete.pl lub www.biarbeauty.com

Autor: kasia  24.05.2009 zgłoś

to jest super

Autor: cukierniczka  09.08.2009 zgłoś

...dama ...dama z kapeluszem... ...dama z łzą... ...dama z welonem... ...dama z ciszą.. ...dama wygląda po męsku.. ...dama z pupą w dłoni czyżby paletta.. ..dama w okularach... ..dama z psem... ..dama i bańki mydlane.. ..dama i odmiany... ..a tam tam buty na obcasach damy.. ..ej dżentalmen tak bez damy?!..

Autor:  11.08.2009 zgłoś

damy, nie damy i nie każdemu damy. to prawdziwe damy!

Autor: ToJa  15.10.2011 zgłoś

Damą jest ta, która nawet na kibel siada jak dama !!!

Autor: Dama z gronostajem  04.12.2011 zgłoś

Świetny artykuł. Co do niektórych wpisów - nie wszystkie damy wyginęły. Owszem jest ich coraz mniej, ale to właśnie czyni tą grupę bardziej elitarną. Moim zadaniem dama to osoba z dobrym pochodzeniem, obyta, oczytana, wykształcona, potrafiąca ubrać się i zachować stosownie do danej sytuacji. Pozdrawiam wszystkie damy wraz z autorką tekstu.

Autor: Emma  10.06.2012 zgłoś

Ech, dzisiaj damy powinny umieć iść na spontana, roześmiać się serdecznie i piwo wypić lub co innego! Kryteria się zmieniają owszem dobre są i te "stare" damy ale młoda kobieta niech chwyta młodość i nią żyje, ale z taktem i kulturą! Ja staram się być damą, uczę się tego (wiem wyśmiejecie mnie_damą trzeba się URODZIĆ) i staram wyeksponowac moje damowe cechy bo oczytana z wiedzą i humorem już jestem :) takt też tylko ciuchy stylu jeszcze szukam :)

Dodaj własny komentarz

(twój pseudonim, imię lub nazwisko)

(nieobowiązkowo; nie musisz podawać adresu e-mail!)

Min. liczba znaków: 3

Kafeteria / Zamów reklamę w Kafeterii / Redakcja (PR + autorzy) / Kosmetyki do testów / Patronaty
© 1999-2014 Grupa Wirtualna Polska Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu