Wykup reklamę w Kafeterii Więcej »

Magazyn dla kobiet Kafeteria jest częścią Portalu o2.pl Więcej »

Zdrowie i uroda

30.11.2004 | Źródło życia

Jaka woda zdrowia doda?

Krystalicznie czyste źródła, harmonijne
połączenie wody i gazu, ta woda jak żadna
inna oczyszcza ciało i umysł, spróbuj a
odzyskasz naturalną energię, witalność...


A właściwie po co nam woda?
Każdy to już słyszał: woda potrzebna jest do ŻYCIA. Spełnia ona w organizmie wiele ważnych funkcji. Bez niej w ustroju człowieka nie mogą zachodzić żadne procesy metaboliczne, woda stanowi bowiem podstawowy składnik wszystkich komórek i tkanek oraz płynów ustrojowych. Dzięki wodzie możliwe jest wydalanie z komórek produktów przemiany materii, w tym także związków toksycznych. Woda gasi pragnienie a rozpuszczone w niej związki mineralne, głównie wodorowęglany, siarczany, chlorki, sód, potas, wapń, magnez ułatwiają przemianę materii i zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu schorzeń. Picie dużych ilości wody potrzebne jest np. w przypadku chorób przebiegających z wysoką gorączką, ponieważ woda zapobiega wówczas przegrzaniu. Można więc powiedzieć, że nasz organizm to doskonale działająca maszyna, do której należy dolewać wody, tak jak oleju do silnika, żeby dobrze funkcjonowała.

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu. Średnio stanowi od 50 do 70% masy ciała. Woda jest także podstawowym składnikiem pożywienia. Jej ilość musi być stale uzupełniana, bo nawet niewielkie niedobory wywołują szereg dolegliwości, a skrajne odwodnienie prowadzi do śmierci.

Ile wody zużywamy?
Dorosły zdrowy człowiek traci dziennie wodę w ilości ok. 2-2,5 litra przez oddychanie, pocąc się, wraz z moczem i z kałem. Bez względu jednak na to, w jaki sposób jest wydalana, pełni rolę substancji oczyszczającej. Wraz z wodą organizm pozbywa się nadmiaru substancji powstających w wyniku przemian metabolicznych lub takich, które dostają się do organizmu drogą pokarmową, a są zbędne.

Przy spożyciu ok. 3000 kcal na dobę w organizmie, w wyniku procesów przemiany materii, powstaje ok. 35-65g substancji, które muszą być wydalone z organizmu z moczem. Nerki, żeby mogły je odfiltrować, potrzebują minimum 650 ml wody dostarczonej z pożywieniem. Łatwiej i szybciej zostaną te substancje wydalone, jeśli dostarczymy trzykrotność tej minimalnej ilości wody. Dorosły zdrowy człowiek powinien spożywać dziennie przynajmniej 1,5-2 litrów wody.

Na szczęście coraz częściej zwracamy uwagę na to, co pijemy i ile. W ciągu ostatnich dziesięciu lat sprzedaż wód butelkowanych wzrosła ponad dwukrotnie. Zaczęliśmy się zastanawiać, jaką wodę kupić. Która będzie dla nas najlepsza, która będzie optymalna do naszej diety. Jednak wody gazowane nadal cieszą się wielką popularnością, choć zdrowsze są te bez bąbelków (nadmiar CO2 odwapnia organizm i powoduje wzdęcia).

Woda, którą kupujemy i pijemy, zawiera wiele jonów, które są niezbędne do życia. Najważniejsze to wapń (wzmacnia kości, ale w nadmiarze może powodować kamicę żółciową lub nerkową), magnez ("pierwiastek życia" niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni i serca), potas (wspomaga pracę serca i układ krążenia mózgowego) i sód (reguluje przepływ wody z krwi do tkanek i z powrotem, ale w nadmiarze powoduje zatrzymanie wody w organizmie). Osoby, u których stwierdzono niedobór składników mineralnych, powinny sięgać po wody o wyższym ich nasyceniu. Doskonale nadają się do tego wody mineralne, w których pierwiastki te występują w łatwo przyswajalnej zjonizowanej formie.

Jakie wody komu?
Wody źródlane, zwane też stołowymi (np. Eden, Kropla Beskidu, Vitalinea, Żywiec Zdrój), stanowią największą grupę wód dostępnych w naszych sklepach. Są uboższe w składniki mineralne i zwykle zawierają sześć podstawowych jonów (wapń, magnez, sód, siarczany, chlorki i węglany), którymi wzbogaca się po prostu czystą chemicznie wodę. Ze względu na niski stopień mineralizacji, są uniwersalne i bezpieczne. Są szczególnie wskazane do posiłków dla niemowląt oraz osób ograniczających spożycie soli w diecie.

Wody mineralne naturalne (np. Multivita, Muszynianka, Piwniczanka, Vita) powstają w procesie przesączania wody przez rozmaite skały przez tysiące, a nawet setki tysięcy lat, a im dłuższy ten proces, tym woda jest wartościowsza. Rodzaj zawartych w nich składników i ich stężenie decyduje o właściwościach odżywczych lub dietetycznych. Składniki mineralne odpowiadają za niepowtarzalny smak i wartości zdrowotne tych wód.

Do wód mineralnych zalicza się również wody lecznicze (np. Jan, Słotwinka, Zuber). Są to zwykle wody naturalnie zmineralizowane o wysokich stężeniach niektórych składników mineralnych. Powinno się je pić profilaktycznie lub leczniczo w ilościach zaleconych przez lekarza. Na pewno nie wolno takiej wody podawać dziecku, czy też osobom cierpiącym na nadciśnienie i choroby nerek.
1. Wierzbicka E., &#8222;Gospodarka wodno-elektrolitowa oraz równowaga kwasowo-zasadowa&#8221;, <br> 2. prof. dr hab. Świderski F. (red.), &#8222;Towaroznawstwo żywności przetworzonej&#8221;,<br> 3. materiały GUS.
Małgorzata Grudzińska, malgorzata@kafeteria.pl
Wersja do druku

Wasze komentarze

Autor: Ewsko  01.12.2004 zgłoś

czy wody smakowe np. ARCTIC o smaku cytrynowym są tak samo zdrowe jak zwykla woda mineralna? A może szkodzą?

Autor: łobuz  02.12.2004 zgłoś

Kiedys pracowałem w firmie HOOP S.A.Cytrynowy Arctic sie żle sprzedawał,więc zalegał na magazynie,i przedstawiciele (w tym ja) musielismy "przebijac" daty waznosci do spożycia.Wiec uwaga!Mozna trafic na taka butelke a wtedy napewno nie będzie zdrowa.A poza tym jest po prostu nie dobra.Pozdrowienia dla SARNY

Autor: Ania  02.12.2004 zgłoś

A czy woda Veroni Mineral np. brzoskwiniowa jest zdrowa?

Autor: anula biały  02.12.2004 zgłoś

Moim skromnym zdaniem takie wody jak veroni na pewno nie sa zdrowe. W koncu zawierają jakies skladniki nadajace smak, zapach, itp. To juz po stokroc lepiej zwykla mineralna z plasterkiem cytryny, zdrowa, naturalna i dobra na wszystko. Polacam szklanke rano na czczo i wieczorem przed snem. Samopoczucie sie poprawia, przemiana materii sie stabilizuje. Generalnie jest super :) Pozdrawiam

Autor: jarek  02.12.2004 zgłoś

Kto nazywa wodę żrudlaną "stołową"? przecież to całkiem coś innego. Autor powinien to sprostować!

Autor: Karolka  02.12.2004 zgłoś

Ciekawa jestem czy restauracje mogą dodawać sód do gotowania potraw. Powoduje to bóle brzucha, wzdęcia, złe samopoczucie. Czy jest to zgodne z prawem? Tak sie dzieje w sieci SODEXHO.

Autor:  02.12.2004 zgłoś

Jedną z najlepszych wód jest " Mazowszanka". Jest supper!

Autor: Mundek  02.12.2004 zgłoś

Ja uważam, że najlepsza to Nałęczowianka!!!

Autor: jarek  02.12.2004 zgłoś

a Nestle Aquarel??

Autor: Axel  02.12.2004 zgłoś

Ja tam szczerze mówiąc jeśli chodzi o smak to gazowana jest najlepsza Nałęczowianka, a niegazowana Staropolanka. Wód gazowanych nie powinno się wogóle pić, to naprawdę szkodzi zwłaszcza jak ktoś się jeszcze rozwija, bardzo szkodzi na kości, uwierzcie mi takie kości są dużo bardziej łamliwe. Aha i jak ktoś pije dużo wody, o tak bo dba o zdrowie, to mało zmineralizowane są najlepsze, gdzyż z innych tworzą się kamienie na nerkach, na tóre zapracowujemy całe życie, a później jest nieciekawie, zapytajcie lekarza specjalisty.Osobiście polecam Żywca i Viatalinee, nie są najsmaczniejsze, ale o nerki trzeba dbać:)

Autor: maxx  02.12.2004 zgłoś

Zywiec najlepsza najzdrowsza i najpewniejsza. Na drugim miejscu dal bym Ustronianke.

Autor: Artysta  02.12.2004 zgłoś

Do gotowania potraw jest dodawany glutaminian sodu a nie sód i jest to jak najbardziej legalne, co nie zmienia faktu, że szkodzi, zwłaszcza w nadmiarze. Przodują w tym żółci (pracowałem z ni,i kilka lat to wiem), ale prawie żadna restauracja nie jest od tego wolna. "Przyprawa" ta stosowana w rozsądnych ilościach powoduje znaczne skrócenie procesu obróbki termicznej przy jednoczesnym wzmocnieniu smaku, aromatu i koloru potrawy. Smacznego!!!

Autor: buter  02.12.2004 zgłoś

wszystkie wody wielkich koncernów zagranicznych są wodami "sztucznymi" czyli woda destylowana + chemia.Najlepsze wody to te z napisem wysokozmineralizowane- mają naprawdę setki lat. Te pierwsze to tzw. hlapa wczoraj spadła dziś sprzedana jutro wypita.Obrzydlistwo.

Autor: Agnieszka  02.12.2004 zgłoś

w tekście napisane jest, ze nie wolno podawać wód "leczniczych" osobom z chorobami nerek.To dziwne, bowiem lekarz zalecił mi pić te wody, więc jak to jest, czy mój lekarz naraził mnie na niebezpieczeństwo czy z tym textem cos nie tak???

Autor: paster  03.12.2004 zgłoś

Bardzo lubię żywiec ponieważ jestem na niego skazany:))). A co do autorów wypowiedzi - z przyjemnością przeczytałem wszystkie wypowiedzi, tak różny poziom od for onetowskich, że nie chce się uwierzyć. Gratuluje i pozdrawiam. Woda źródło życia i jasności umysłu.

Autor: BOGDAN  03.12.2004 zgłoś

NAJLEPSZA NA ZGAGE I KACA JEST WODA ZUBER

Autor: malinka  03.12.2004 zgłoś

A podobno najgorsza z wód jest Bonaqua, wszyscy mówią, że tak naprawde to jest kranówa. Nic więcej. Woadomo - od Coca Coli...

Autor: gooreck  03.12.2004 zgłoś

Bonaqua to woda stołowa, w odróżnieniu od mineralnych i żródlanych. Szkoda kasy, a przede wszystkim zdrowia.

Autor: naTalia  04.12.2004 zgłoś

hehe widzialam zbiorni, w ktorym znajduje sie ta woda Bonaqua - zostawie to bez komentarza - niegdy sie nie podejme jej wypicia :/

Autor: arra  04.12.2004 zgłoś

proszę napiszcie coś wodzie Bonart. kupuję co tydzień 22 l. może teżjest z kranu?

Autor: bewik  04.12.2004 zgłoś

najsmaczniejsza woda dla mnie jest "Staropolanka"

Autor: Artur  04.12.2004 zgłoś

Oczywiscie, ze woda zrodlana to nie to samo co stolowa. Stolowa(np.:Bonaqua) jest woda "sztuczna", sztucznie mineralizowana przeroznymi skladnikami mineralnymi. Woda zrodlana(Zywiec Zdrój, Danone Vitalinea) jest woda, ktora jest rowniez naturalna(czego nie mozna powiedziec o stolowych), podobnie jak wody mineralne, tyle, ze jest nieco ubozsza w skladniki mineralne, czyli nadaje sie do regularnego picia w nieograniczonych ilosciach, mozna ja gotowac, przygotowywac na niej posilki, nawet dla niemowlat itp. Pijac w podobnych, duzych ilosciach wody mineralne(Muszynianka, Vita, Nałęczowianka, Staropolanka, Piwniczanka, Kryniczanka) w krotkim czasie mozemy sie nabawic roznych chorob np.: choroby nerek. Z prostej przyczyny - organizm musi gdzes te mineraly ktore mu dostarczamy odlozyc, potem one zalegaja (gdzies tam, w nas) i cierpimy. Rada: mineralne wody pijmy od czasu do czasu, zrodlane(np.:Zywiec Zdrój) na codzien!

Autor: Genk  04.12.2004 zgłoś

Ktos pytal o Nestle Aquarel - spojrzcie /radze/ gdzie ta woda jest wydobywana!!!!!!!!

Autor: pijacy duzo wody  04.12.2004 zgłoś

Dla mnie najlepsza jest Żywiec Zdrój!!!!!! Zadna inna!!!

Autor: maciek  04.12.2004 zgłoś

Moja dziewczyna pije wode Vitalinea, a ja razem z Nią. Jest super, Ona i woda! Polecam wszystkim dziewczynom:)

Autor: annika  04.12.2004 zgłoś

ja tez pije Vitalinee - najlepsza - 0,0004 sodu

Autor: shonn  04.12.2004 zgłoś

Arctic ma zmywane daty??? Jesli to prawda - Juz nigdy nie kupie tego syfu!!!!!!!

Autor: madziula  04.12.2004 zgłoś

moim zdaniem najlepsza jest veroni mineral o smaku cytrynowym - niegazowana. Woda bajka :) moze i niezdrowa, ale prosze, nie oszukujmy się, do zadnego z kupowanych produktów nie można miećpewności. i lepeij nie analizować co spożywamy. a wracając do mojej ulubionej wody - idealnie (rowniez wersja gazowana) nadaje sie do drinków z martini bianco :)

Autor: KURACJUSZKA  06.12.2004 zgłoś

Oczywiscie, droga Agnieszko, że jest cos nie tak w tekscie artykułu. Woda JAN (z Krynicy) jest bardzo moczopędna, IDEALNA W LECZENIU KAMICY NERKOWEJ!. Stosowana jest również przy skazie moczanowej, miażdżycy i cukrzycy, gdyż obniża poziom cholesterolu we krwi. Byłam na takiej kuracji w październiku br. w Krynicy, miałam zalecone picie tej własnie wody. Doskonały skutek tej kuracji został potwierdzony przez lekarza w moim miejscu zamieszkania. Takimi niefachowymi artykułami można zrobić czasami więcej złego niż dobrego. A może był to tzw. "artykuł sponsorowany", który nie ma nic wspólnego z rzetelnoscią?

Autor: Ard_ryż  06.12.2004 zgłoś

Ciekawe , że "Ustronianka" nie jest napełniana w Ustroniu i nie jest wodą z Czantorii , tylko napełniana jest w opolskim. Jak się to ma do nazwy?

Autor: marynka  07.12.2004 zgłoś

A ja w końcu kupiłam sobie filtr Brita.Miałam dość ciągania na plecach po 5 literków dziennie wody ze sklepu (bo na 2 os. to tyle mniej więcej wychodzi).Łatwiej i oszczędniej, a rzeczywiście nigdy nie mam pewności, czy to, co na etykiecie, to i w butelce.

Autor: rogosz  07.12.2004 zgłoś

Producenci od lat walczyli o sklasyfikowanie wód mineralnych. Udało się. Niestety brakło chyba przepisów wykonawczych bo w dalszym ciągu lejąc kranówę można ją nazwać 'Mineralną", totalne nieporozumienie. Pijcie tylko naturalne wody mineralne, polecam te z Beskidu Sądeckiego. Piwniczanka, Muszynianka, Kryniczanka. Dobre i sprawdzone,pod stałym nadzorem Sanepidu ręczę za to:).

Autor: jarek  08.12.2004 zgłoś

a ja przeczytałem gdzie jest wydobywany żywiec gaz i 5L. na pewno nie w górach i okolicach żywca eee... chyba jednak zostanę przy nałęczu

Autor: Turntablized  08.12.2004 zgłoś

Jak to jaka napewno Ognista :) Wystarczy spojzec na wshód by przekonac się o słusznosci tej teorii. No to na zdrowie :).

Autor: Piter  08.12.2004 zgłoś

Ja nie pijam wód które są w sklepach. Pije wyłącznie wode ze swojego filtra (filtruje wode "drogą odwróconej osmozy") jest b. dobra. Jest krystalicznie czysta i nie zwieraj związków, które mogą powodować osadzanie sie kamieni. Związki mineralne, pierwiastki inne, powinniśmy chyba pobierać wraz z pożywieniem. Pijając taką wodę rano na czczo oczyszczamy nasz organizm.

Autor: Alicja  08.12.2004 zgłoś

A co sadzicie o wodzie Multivita z Tylicza okolica Krynicy ? Moze ktos wyrazi swoje zdanie ? Bardzo prosze o opinie.

Autor: mart  08.12.2004 zgłoś

najlepsza i tak jest Vita i jej gazowana odmiana MultiVita. wystarczy spojrzec na sklad

Autor: baca  08.12.2004 zgłoś

Autor: malinka (2004-12-03 18:46:08) ----- A podobno najgorsza z wód jest Bonaqua, wszyscy mówią, że tak naprawde to jest kranówa. Nic więcej. Woadomo - od Coca Coli... pisze sie BONAQA analfabetko. 60% wod na polskim rynku jest w ten sposób produkowana, sama w takim razie nie wiesz co piszesz i pijesz

Autor: jo  09.12.2004 zgłoś

e tam, najlepsza jednak zawsze bedzie woda z bonga... mmm...

Autor: awatar100  10.12.2004 zgłoś

zdrowa woda to czysta woda , nie ma na swiecie takiej kazda woda ktora mozemy kupic/oczyscic zawiera minimalnie 1% innych skladnikow... 99,9% jest zdrowa :P

Autor: cezar  11.12.2004 zgłoś

jest ponad 100 rodzai wody najlepsza to strukturalnie odpowiadajaca naszym plyna w organizmie zeby zrobic taka wode to wstaw kubek na noc do zamrazalnika wystarczy zeby na goze zrobila sie warstwa lodu robisz dziurke i pijesz albo wyciagasz lod z zamrazarki niech sie rozmrozi ta woda jest najlepsza

Autor: kaziunia  11.12.2004 zgłoś

Zdarzyło mi sie kupić wodę Żywiec o smaku plastiku. Nie wiem czy to kwestia przechowywania czy produkcji, ale bardzo mnie to zraziło. Ostatnio przerzuciłam się na wodę Dobrawa, czasami kupię też inną, ale zawsze lekko gazowaną. Wiem że najzdrowsza jest woda bez zawartości dwutlenku węgla ale do takiej nie mogę się przyzwyczaić, wydaje mi się wówczas, że pije zwykłą kranówkę. Woda urody wam doda!!!

Autor: Ela  11.12.2004 zgłoś

Pozdrawiam wszystkich dyskutujących :) Ja piję głównie Zywiecki Kryształ = czy ktoś coś o nim wie ?? Poza tym uwazam, że prostym testem czystości wody jest zagotowanie jej i zaparzenie herbaty. Jaksię zrobi pasek osadu na kubku czy szklance, to znaczy że woda nie jest czysta, a wprost przeciwnie !

Autor: dziadek  11.12.2004 zgłoś

droga Elu osad na szklance świadczy, ze w wodzie buły substancja, które wytrąciły sie w czasie gotowania, moze to być węglan wapnia, a moze być ta ciemna część tablicy Mendelejewa. Osad pojawi sie na wszystkich wodach wysoko zmineralizowanych, a część wysoce niezdrowych zwiazków nie daje osadu. Anglicy w swoich koloniach w minionych wiekach stosowali kryterium zrobienia nherbaty po wywierceniu studni, jej smak dużo mówi o jej jajości, ma byc smaczna pozdrowienia

Autor: key  12.12.2004 zgłoś

najlepsza to ta z kargulowej studni

Autor: Sajgon  12.12.2004 zgłoś

Według wielu badań najlepszą wodą jest Staropolanka 2000 a najgorszą Żywiec. O dziwo Żywiec jest zalecany przez Instytut Matki i Dziecka. Inna sprawa że im tańsza woda tym najczęściej jest gorsza a już wody dostępne w Biedronce typu OAZA to totalny shit. Może oszczędzimy 1 zł lub więcej ale pijemy gówniatą wodę

Autor: Gucio  13.12.2004 zgłoś

A co powiecie o wodzie z biedronki ? np. Oaza

Autor: Malceli  13.12.2004 zgłoś

Najlepsza woda - to prosto z kranu. Tylko, że nie wszędzie. Taką wodę mamy w Szczecinku. Kto nie wierzy - niech przyjedzie i sprawdzi. Smacznego.

Autor: Sebi  14.12.2004 zgłoś

Moim zdaniem i tak lepsze od wody jest bardzo chłodne piwko... Zwłaszcza po pracy... NIC TAK NIE GASI PRAGNIENIA!!! Pozdrawiam Gryfice i Szczecin...

Autor: Sebi  14.12.2004 zgłoś

I moją kochaną rodzinkę... M i W.

Autor: Sebi  14.12.2004 zgłoś

A w wolnych chwilach zawsze z żoną i córcią pijemy niegazowanego Żywca... ;)

Autor: Sebi  14.12.2004 zgłoś

SCMB

Autor: gall  17.12.2004 zgłoś

staropolanka, i wody lecznicze /raz na jakiś czas/ z okolicy Polanicy to mój typ . A wielka pieniawa jest super ;}

Autor: gall  17.12.2004 zgłoś

a żywiec beer też niezły na naturalnej wodzie

Autor: OluS_15_  17.12.2004 zgłoś

Zywiec Zdrój jest nalepsza woda!!

Autor: ck  19.12.2004 zgłoś

Dobrawa! 0.0001% sodu a poza tym w smaku super!

Autor: EWUDGFGNJ  19.12.2004 zgłoś

no właśnie dobre pytanie zadała EWSKA?

Autor: Artek  20.12.2004 zgłoś

Proszę o opinie na temat wody arctic, codziennie ją piję również mój syn , z góry dziękuję.

Autor: hiszpan  20.12.2004 zgłoś

woda jak woda.mnie osobiście smakuje primaviera a jest o połowę tańsza od żywca i jest napewno lepsza ponieważ widziałem ranking wód w naukowym czasopiśmie i wiem że była przed żywcem.żywiec kosztuje ok 2 zł a primawiera 1 zł

Autor: djgiorgio  20.12.2004 zgłoś

Hiszpan ma rację-Primavera jest bardzo dobra a przy tym niedroga.Mam znajomego, który pracuje przy źródle tej wody i wiem ,że dbają o to, żeby faktycznie produkt był na najwyższym poziomie.Nie czarował ,bo znam sie z nim dobrze.Jest smaczna i zdrowa- a obecna cena bardzo mi odpowiada!!!

Autor: piwek  21.12.2004 zgłoś

a i tak najlepsza woda to ta przerobiona na dobre piwo!

Autor: garbel  22.12.2004 zgłoś

bla, bla, bla , bla zdrowa woda zdowia doda..... tylko ktora?????

Autor: Smakosz Wód  22.12.2004 zgłoś

Najlepsza na świecie to jest CISOWIANKA !!!!!!!!! ~pozrawiam~ PS Zapytajcie Edyty Górniak

Autor: mnietek  24.12.2004 zgłoś

najlepsze dla was są moje szczyne buahahah

Autor: zdzislaw z usa  26.12.2004 zgłoś

najlepsza woda to KINGA jest super!26/12/2004 ZDZISLAW Z USA -------------------------------------

Autor: Bogdan  28.12.2004 zgłoś

Primavera jest super - zgadzam się calkowicie z opinią Hiszpana i kumpel Digiorio napewno nie czarował!!

Autor: gogo  31.12.2004 zgłoś

czesc mam na imie gosia fajnie masz

Autor: Agata..001  09.01.2005 zgłoś

Ja tam lubie Żywca - Kryształ. TO bardzo dobra woda. Ale musze sprobowac tej Primavery...Moze jest lepsza od Zywca... :) Aha..i jeszcze jedno... LUDZie.... Zdecydujcie sie.. Bo kazdy mowi co innego....!!!!!!!! Ja juz nie wiem kogo sluchac, bo jeden mowi, ze Zywiec najzdrowszy, drugi ze Zywiec to najwieksze badziewie.... Moze wreszcie sie na cos zdecydujecie???????????????????? :PPPPPPPPP

Autor: Agata_001  09.01.2005 zgłoś

aha..pomylilam sie..ja nie pije Zywiec... Tylko Zywiecki-Kryształ

Autor: ewa  11.01.2005 zgłoś

bardzo lubie wode zywiec zwlaszcza z lodowki druga woda ktora mi smakuje jest woda jurajska

Autor: ULAUS  27.01.2005 zgłoś

Slyszalam, ze picie wody w bardzo duzych ilosciach 3-4 litry dziennie moze powodowac padaczke.Woada ma wyplukiwac kationy i aniony z organizmu. Ponoc zanotowano wzrost zachorowan szczegolnie wsrod mlodych ludzi. Czy to prawda? Ja pijam duzo wody, myslalam, ze tak najzdrowiej, a tu masz... Najlepiej z niczym nie przesadzac. :)

Autor: eden  14.02.2005 zgłoś

Hmm...najlepsza woda sa wody niskozmineralizowane..."żródlane" sa odpowiednie dla wszystkich ludzi ...nawet z dolegliwosciami...jesli nie chcecie nosic wody do domu firma wam ja dostarczy i da jeszcze oryginalne urzadzenie do dozowania...Obecnie na rynku najlepsza firma w branzy "wody źródlanej" jest FIRMA EDEN SPRINGS POLAND... zapraszam na stronke www.eden.pl możecie ja nawet za darmo wypróbowac ....zaproscie przedstawiciela a on da wam darmowa 19 litrowa butle razem z urzadzeniem...NAPRAWDE WARTO....

Autor: Maasterr  17.03.2005 zgłoś

Jestem boski i w ogóle piękny:D:D:D

Autor: Marcin  18.03.2005 zgłoś

Żywiec to najgorsza gnojówa jaką można nalewać w butelki,nie wiem czemu pozwalają to rozlewać.Woda ŻZ gazowana, 5l, i 2l ngaz rozlewana jest w Mirosławcu, więc z Żywcem nie ma wiele wspólnego.Arctic cytrynowy NIE JEST WODĄ, tylko napojem cytynowym na bazie wody. Dla ciekawskich informacja,że w Warszawie są jedne z największych pokładów wód gruntowych. Tam rozlewane są min. Mazowszanka i Nestle Aquarel.Natomiast jednymi z najlepszych wód są: Nałęczowianka i Staropolanka.NIE PIJCIE ŻYWCA!!!

Autor: rowerzysta  23.03.2005 zgłoś

dla osób uprawiających sport, żyjących intensywnie, optymalne są wody mineralne, a nie "źródlane", gdyż organizm musi skądś brać te jony do prawidłowego działania. Co do wody firmy Eden - IMHO lepiej kupić filtr do wody, nikt nie odczuje różnicy - a kosztuje tyle, co porządne, butelkowane wody mineralne typu Piwniczanka, Nałęczowianka czy Staropolanka...

Autor: Małgośka  15.04.2005 zgłoś

Picie wód mineralnych musi być uzaleznione od jakości i ilości wypijanej przegotowanej wody wodociagowej. Jeżeli w.wodociąg.- jest wodą o niskiej zawartości minerałów (miękka, średniej twardości) - można pić większe ilości wody mineralnej średnio i wysokozmineralizowanej, natomiast tam, gdzie woda jest twarda (ok. 450-500mg/l) należy używać do picia wody żródlane i niskozmineralizowane wody mineralne. Nie wolno pić wód po osmozie, czy filtrach, które usuwają wszystkie minerały.! Wystarczy pomyśleć logicznie - czy picie wody destylowanej jest zdrowe ?. Zwracać uwagę na etykiety z zawartością minerałów oraz datę przydatności ( bakteriologia). Dobierz sobie wodę indywiduanie.

Autor: janek kos  25.04.2005 zgłoś

najlepsza woda na rynku to dar natury z dostawą do domu...ssssuperr

Autor: paulina  06.05.2005 zgłoś

a jtam pije wode Vitalinea poniewaz jest bardzo zrowa i pyszna tylo 0,0002% sodu

Autor: Tadeusz  13.01.2006 zgłoś

Ojej! Szanowny Panie właśnie wapń w procesach metabolicznych powoduje, że nie odkładają się kamienie w nerkach. Co innego jest odkładanie się kamienia w czajniku. Nie należy takich wiadomości propagować bo są nieprawdziwe. Tadeusz

Autor: karola  11.03.2006 zgłoś

tak czytam wasze komentarze i dochodze do wniosku ze zadna woda nie jest dobra. Ale ze wzgledu na to ze juz sie ostro wkrecilam w jej codzienne picie po 2 litry, wybralam primavere. Wczesniej pilam zywiec zdroj, ale jak zobaczylam jak te dwie wody roznia sie cenowo i przy tym primavera jest bogatsza w mineraly to zdecydowalam sie na primavere - i goraco polecam! naprawde smaczna, zdrowa i tania;))

Autor: dżon  06.11.2006 zgłoś

nie ma smaczniejszej wody, niz primavera, nawet gdyby kosztowala 4 zl, ja bym wybral a, ze kosztuje 1 zl, to juz wogole nie mam dylematow:D

Autor: maniutek  05.03.2007 zgłoś

po pierwsze to woda jest woda a wogole co za cwel pisze takie artykuły? pozdrawiam

Autor: wodopój  05.03.2007 zgłoś

marcinku pierwsze slysze zeby wody ktore ty wymieniasz byly naprawde tak zachwalane przez ludzi jak przez ciebie. a wogóle to zadnej z tych wod bym za darmo nie chcial pic. warszawskie gowno :P a poza tym to pozdrawiam :P

Autor: Sydonia  10.07.2007 zgłoś

Woda z odwróconej osmozy jest jedyną zdrową wodą. Piszecie o zawartości minerałów, a akurat w wodzie ma to najmniejsze znaczenie. Minerały w wodzie są "twarde" i w zbyt małych ilościach żeby miały jakiekolwiek znaczenie dla organizmu. Zobaczcie tabele zapotrzebowania. Minerały pobieramy z pożywienia, tylko takie przetworzone przez rośliny zostaną przyswojone przez nasz organizm. Wracając do odwróconej osmozy jest ona wzorowana na naturalnych procesach wewnątrzkomórkowych, przepuszcza czystą wodę bez żadnych zanieczyszczeń, w tym chemicznych. Czy wiecie, że nie zażywając leków psychotropowych, sterydów, anybiotyków, antykoncepcyjnych itp. dostarczacie ich codziennie swojemu organizmowi (w śladowych ilościach) pijąc wody mineralne, źródlane lub z filtrów mechanicznych? Dlaczego? Ponieważ kilka lat temu zmieniły się normy dotyczące czystości wody. Obecnie w wodach butelkowanych mogą znajdować się (i znajdują) takie same zanieczyszczenia chemiczne jak w wodzie kranowej. Wody smakowe na dokładkę zawierają rakotwórczy (potwierdzone naukowo) kwas cytrynowy.

Autor: Janek  25.09.2007 zgłoś

Poswiecilem sporo czasu na sprawdzenie roznych opinii naukowych i to na zachodzie, bo w Polsce wszedzie tylko propaganda marketingowa i doszedlem do wniosku, ze faktycznie odwrocona osmoza jest ok. Mineraly z wody to wymysl marketingowcow (tak przynajmniej wynika z artykulow publikowanych w Stanch). Ja znalazlem sobie tani filtr osmotyczny i pieniadze zamiast na wode wydaje na owoce. Nie musze dzigac ani zastanawiac sie czy mam wode w domu, a do tego codziennie wsuwam owocki ijestem HAPPY :) Zazdroscisz mi juz?

Autor: Melody  09.01.2008 zgłoś

A wiecie, ze jest cos takiego jak woda strukturalna? Pisal o tym m.in. dr Tombak. Lepiej oddzialywuje na organizm. Mozna ją "zrobić" w domu, tzn zmienić strukturę zwykłej wody na taką bardziej prozdrowotną. I to w bardzo prosty spsob - za pomocą zamrożenia i odmrożenia wody :) +++++++++++++++++++++++ Teledyski Doda http://www.mp4.com.pl/index.php?str=linkif&teksty=8815

Autor: Kula  15.01.2009 zgłoś

Od niedawna piję wodę o nazwie "KURACJUSZ BESKIDZKI" i powiem wam tak: ta woda ma coś w sobie, wcześniej piłem Żywiec Zdrój ale ta ma dużo lepszy smak, nie za dużo minerałów toteż mi nerek i wątroby nie rozwali, czy ktoś ją już pił - chciałbym zapytać czy tylko mi tak smakuje czy macie podobne opinie o niej. Cięzko ją kupić, ale nie droga w sklepie ok złotówki.

Autor: Megi  29.10.2009 zgłoś

A ja piłam kiedyś cisowiankę ,wczoraj kupiłam pierwszy raz wodę jurajską.Całkiem inny smak.Cisowianki już nie kupię.Na razie pozostane przy jurajskiej +herbatki ziołowe+ woda strukturalna czyli taka sama jaką mamy w organiźmie.No i jeszcze soki świeżo wyciśnięte.To tak dla urozmaicenia.

Autor: Taran tino  19.02.2010 zgłoś

No pysznie. Ja Cisowiankę uwielbiam. Tym bardziej polecam nową Perlage.

Autor: Menia  10.03.2010 zgłoś

etam ... Cisowianka jest przereklamowaną woda, a w smaku gorsza od Nałęczowianki i Żywca Zdroju zastanawiam się komu ona smakuje. Ja piję wodę Kuracjusz i uwierzcie ze względu na smak mało która jej dorównuje, ale oczywiście każdy ma inne kubki smakowe :)

Autor: Mati_Biker  19.12.2010 zgłoś

Witam, czytam to wszystko i powiem że pije kuracjusz beskidzki, jest dobry w smaku, nie drogi, i ma optymalne składniki mineralne, na pewno nie kupować wód z biedronki. Po 2 na pewno w każdej wytwórni wód są zmieniane daty jeśli woda jest przeterminowana, tak naprawdę nie wiecie co pijecie. Woda jest zdrowa, ale musicie uważać bo nie każda.

Autor: dobrawoda  04.01.2013 zgłoś

http://www.youtube.com/watch?v=SppiDB-hmzY jesli chcecie sie dowiedziec jaka woda jest dobra do picia to zapraszam na ten film.

Dodaj własny komentarz

(twój pseudonim, imię lub nazwisko)

(nieobowiązkowo; nie musisz podawać adresu e-mail!)

Min. liczba znaków: 3

Kafeteria / Zamów reklamę w Kafeterii / Redakcja (PR + autorzy) / Kosmetyki do testów / Patronaty
© 1999-2014 Grupa Wirtualna Polska Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu