Wykup reklamę w Kafeterii Więcej »

Magazyn dla kobiet Kafeteria jest częścią Portalu o2.pl Więcej »

Zdrowie i uroda

14.10.2009 | Gabinet zdrowia

Woda pomaga

Jesienią i zimą nasz organizm rzadziej sygnalizuje, że chce mu się pić, częściej odczuwamy głód niż pragnienie. Jednak dla jego prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy odpowiedniej ilości wody każdego dnia – bez względu na porę roku. Właściwa podaż wody wpłynie korzystnie na nasze zdrowie, urodę i samopoczucie.

Jesienią i zimą zapominamy o potrzebie stałego dostarczania naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody. Chcąc ogrzać swój organizm sięgamy po substancje odżywcze zawarte w pokarmie, a zapominamy o regularnym nawadnianiu.

- Często wiele osób uważa, że skoro nie odczuwa pragnienia, to znaczy, że nie musi pić. Niestety, nic bardziej mylnego. Aby wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegały prawidłowo, musimy dostarczyć organizmowi tyle wody (płynów), ile traci. Za niezbędne minimum uważa się 8-10 szklanek wypitych równomiernie w ciągu całego dnia – bez względu na to, czy jest lato, czy zima. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska - Wojciechowska z Rady Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka.

Woda naprawdę pomaga

W starożytnym Rzymie i w Grecji na różne dolegliwości przepisywano picie wody. Czasem pomaga ona na ból głowy. A na co jeszcze? Woda jest oczywiście niezastąpiona podczas odchudzania. Jeżeli jesteś w trakcie diety, pij do 3 litrów wody dziennie. Woda pomoże usunąć toksyny z organizmu, pobudzi pracę nerek, oczyści organizm. Woda jest pomocna też wtedy, gdy chcesz oszukać głód. Przed każdym posiłkiem wypijaj jedną szklankę wody niegazowanej o temperaturze pokojowej. Żołądek się napełni, a wtedy zjesz mniej z talerza i szybciej poczujesz sytość. Kobiety w ciąży wypijają powoli szklankę zimnej wody, gdy mają nudności. To pomaga także przy zawrotach głowy, warto wtedy spokojnie, miarowo i głęboko oddychać. Picie do 2 litrów wody dziennie jest niezbędne przy chorobach nerek.

Dlaczego nawadnianie organizmu jesienią jest tak ważne?

Jesień i zima to pory roku sprzyjające pogorszeniu się kondycji skóry, która w tym okresie traci wilgoć prawie dwa razy szybciej niż latem. Wiatr, chłód i mróz to sprzymierzeńcy wysuszonej skóry, tak samo jak klimatyzacja i ciepło kaloryfera. Suche i ciepłe powietrze sprawia, że nasza skóra staje się przesuszona i bardziej skłonna do podrażnień. Wówczas, aby zapobiec odwodnieniu powinniśmy regularnie wypijać 1,5 - 2 litry płynów dziennie. Pamiętaj, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta podczas wzmożonego wysiłku – np. na siłowni lub fitnessie. Nawet do 6000 ml dziennie. Brak wody w organizmie przejawia się chronicznym zmęczeniem.

- Odpowiedni poziom nawilżenia decyduje o zdrowym, młodym, świeżym wyglądzie, jak również o prawidłowym pełnieniu przez skórę funkcji ochronnych. Skóra nienależycie nawodniona staje się szara, matowa, napięta, skłonna do podrażnień i pęknięć, ponadto łuszczy się, a po pewnym czasie pojawiają się na niej zmarszczki. Niedobór wody powoduje również wysychanie błon śluzowych, w wyniku czego przestają być one naturalną barierą dla drobnoustrojów - podkreśla Julia Rogozińska z Kliniki Pielęgnacji Urody Amaya.

Wybierz wodę

 • z jonami magnezu dla nerwusów, palaczy i ludzi nadużywających alkoholu, a także kawy,
 • z jonami wodorowęglanowymi dla osób z wrzodami żołądka i dwunastnicy, cierpiących na nieżyt jelit, trzustki, na nadkwasotę, nadciśnienie i cukrzycę,
 • z wapniem dla chorych lub narażonych na osteoporozę.

  Musująca czy nie?

  Zdania na ten temat są podzielone. Woda z bąbelkami skuteczniej orzeźwia, ale nie to jest najważniejsze – udowodniono, że zabija bakterie w przewodzie pokarmowym. Poza tym poprawia trawienie i perystaltykę jelit. Ale może powodować wzdęcia i oczywiście gazy. Ci, których błona śluzowa żołądka jest skłonna do podrażnień, powinni z niej zrezygnować. A także osoby cierpiące na niestrawność i nadkwasotę, dla nich najlepsza będzie zwykła mineralna.

  Najskuteczniej gasi pragnienie właśnie zwykła woda mineralna. Jednak zanim po nią sięgniesz, sprawdź datę przydatności do spożycia.

  Więcej informacji na www.wodazezrodla.pl
 • Barbara Marcysiak
  Wersja do druku

  Wasze komentarze

  Autor: Marzena  14.10.2009 zgłoś

  Zgadzam się w 100% - woda dobra na wszystko. A szczególnie woda jonizowana, która zawiera tylko te minerały, które są właściwe dla naszego organizku!!!!

  Autor: Do Marzeny  15.10.2009 zgłoś

  jonowana chyba

  Autor: Memphis  16.10.2009 zgłoś

  He, he, a jakie to minerały są właściwe dla naszego organizmu, a jakie nie są? Człoiwek składa się po trochu ze wszystkiego, co jest na Ziemi... Generalnie artykulik typu pierdu-pierdu, z dawno obalonymi mitami, jakoby trzeba było pić jakąś określoną ilość szklanek wody (przy czym 8-10 jest liczbą wziętą z kosmosu) - tak naprawdę NIEZBĘDNE jest około 0.5 litra (około, bo straty z parowania i pocenia, a także produkcja własna organizmu są zmienne), bo tyle moczu człowiek MUSI wydalić na dobę, żeby pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii. I na koniec- co? A, tak, reklama jakiejś wody butelkowanej....

  Autor: EW  18.10.2009 zgłoś

  Woda zdrowia doda, jestem za

  Autor: Mxo  19.10.2009 zgłoś

  A ja sie nie raz spotkalam z opinia, ze to nieprawda, ze trzeba koniecznie pic dwa litry wody dziennie! Trzeba pic tyle ile jej sie organizm domaga. I niekoniecznie musi to byc woda pitna z butelki - wode pozyskujemy tez z jedzenia owocow czy chociazby... zupy :)

  Autor: Pawel  25.11.2009 zgłoś

  Wody trzeba pic minimalnie tyle by wystarczało organizmowi. Jest to około 2 litrów dziennie. Jeżeli pije się mniej to z wiekiem ilośc nie wydalonych resztek powoduje tak zwane choroby podeszłego wieku. Dla panienek: Wypicie odpowiedniej ilości i jakości wody jest równoległe trzymaniu się diety. Bo im wiecej czystej wody z alkalicznymi substancjami wypijemy tym mniej zostanie miejsca w żołądku na jedzonko, i organizm otrzyma cześc minerałow z wody więc mniej będzie potrzebowac z pokarmu. A na konto jonizowanej: to napewno nie lek, jednak w niemczech i japonii już dawno istnieją rezultaty pokazujące że taka woda pozytywnie działa przy wielu chorobach, jest lżej uswajana, pozwala organizmowi lepiej pozbawic się resztek trawienia, pomaga przy wielu dolegliwościach... Gdyby ktoś chciał posiadam niemało materiałow na ten temat, bo troszku w międzyczasie tym interesuję się.

  Autor: Agnieszka  24.10.2013 zgłoś

  Ja osobiście uważam, że woda to podstawa jeśli chodzi o nawodnienie organizmu, dobre samopoczucie no i ładną skórę. Niestety, jestem palaczem i ciężko mi zrezygnować z tego nałogu dlatego zdecydowałam się na Ustroniankę z magnezem, którą piję regularnie już od pół roku.

  Autor: Agnieszka  24.10.2013 zgłoś

  Ja osobiście uważam, że woda to podstawa jeśli chodzi o nawodnienie organizmu, dobre samopoczucie no i ładną skórę. Niestety, jestem palaczem i ciężko mi zrezygnować z tego nałogu dlatego zdecydowałam się na Ustroniankę z magnezem, którą piję regularnie już od pół roku.

  Dodaj własny komentarz

  (twój pseudonim, imię lub nazwisko)

  (nieobowiązkowo; nie musisz podawać adresu e-mail!)

  Min. liczba znaków: 3

  Kafeteria / Zamów reklamę w Kafeterii / Redakcja (PR + autorzy) / Kosmetyki do testów / Patronaty
  © 1999-2014 Grupa Wirtualna Polska Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu